BOTOX VE DOLGU

BOTOX VE DOLGU

Botox nedir?

Botox öncelikle halk arasında bilindiğinin aksine yılan zehiri değildir. Clostridium Botulinismus adlı, anaerob ortamda oluşan, gıda zehirlenmesinden sorumlu bir bakteri tarafından üretilen spazmolitik nörotoksindir. 1980’li yıllarda Botox ismiyle ilaç kimliği kazanmıştır. Dünya çapında en çok uygulanan estetik müdahale olup, FDA ve Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Özellikle kırışık / çizgi tedavisinde ve terleme tedavisinde kullanılmaktadır.

Duygularımızı ifade etmede ve verdiğimiz tepkilerin dışa yansımasında mimiklerimizin önemli bir payı vardır. Bu yüzden yüzde oluşan kırışıklıklarda en önemli pay, her duygulanımda ve ifadede kullanıldıkları için mimik kaslarına aittir. Yıllar boyu kullanım ve yaşlanma sonucu, kas üzerindeki deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Özellikle henüz doku sarkmalarının başlamadığı sadece mimik kaslarının aktif kullanımda olduğu erken dönemde kırışıklıklar görünür haldedir. Bu dönemde botox uygulanması, mimik kaslarını geçici olarak felç ederek kırışıklıkları düzeltir, pürüzsüz görünüm sağlar, yeni kırışık oluşumunu engeller.

Nasıl Uygulanır?

Uygulama öncesinde yüze lokal anestetik etkili bir krem sürülür ve uygulama yapılacak alan uyuşturulur. Akabinde küçük iğneler yardımıyla botox uygulanır. Uygulama yaptığımız iğnelerin ucu çok ince olduğundan verdiği ağrı hissi oldukça azdır. Uygulamadan sonra iğne giriş yerlerinde çok yakından belli olabilen minik morluk ve şişlikler olabilir, ancak bunlar 1-2 günde tamamen geçer. Hasta uygulamadan hemen sonra günlük aktivitelerine sorunsuz olarak devam edebilir.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Botox uygulaması sıklıkla kas çatıklığı ve kaslar arasındaki çizgiyi gidermek için her iki kaş arasındaki ve göz kenarlarındaki ince kırışıklıkları gidermek için göz kenarlarındaki mimik kaslarına yapılır. Ayrıca alın çizgilerinde de etkilidir. Dudak kenarları ve boyundaki kırışıklıklar için de kullanılabilir ancak önceki bölgeler kadar etkili değildir.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Enjeksiyon yapıldıktan 48 saat sonra etki ortaya çıkmaya başlar ve bir hafta sonunda tam olarak kendini gösterir. İlacın kasın içinde etkili olabilmesi için 1 hafta geçmesi gereklidir. Etki süresi 4-5 aydır. Bu nedenle 6. ay tekrarlanması önerilir. Tekrarlayan enjeksiyonlarda kas uzun süreli kullanılmamaya bağlı zayıflayacağından hem kırışıklık yapma gücü azalacak hem de ilacın yeniden yapılması için gereken süre uzayacaktır. Ayrıca etkili olduğu süre içinde kas çalışmadığı için, kasa bağlı kırışıklık etkisi olmayacak ve deri yaşlanması önemli ölçüde yavaşlayacaktır.

Uygulama Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

Botox uygulamasının etkili olması için mutlaka ilacın kas içine verilmesi gereklidir. Bunu da ancak yüz yapısını, kasların hangi derinlikte olduğunu ve nereden nereye uzandığını  çok iyi bilen dermatoloji uzman hekimi tam olarak başarabilir. Günümüzde bir çok estetik merkezinde bu uygulama yapılmaktadır. Uzman hekim olmayan kişilerin yaptığı operasyonlarda göz kapağı düşüklüğü, kasın anormal kalkması, maske yüz ve kas düşüklüğü riskleri vardır. Ancak botox uygulaması geçici bir uygulama olduğundan dolayı en kötü görünüm de bile sorun 4-6 ayda kendiliğinden düzelecektir.

 

 

Mersin web tasarım

BOTOX VE DOLGU